Достапни линкови

Иран: Претседателот ќе бара зголемени овластувања


Иранскиот претседател Мохамед Катами најави дека ќе побара од парламентот зголемување на неговите овластувања. Иако е задолжен за водењето на државата, а реформистите на Катами го имаат мнозинството во парламентот сепак клучната власт во Иран е во рацете на духовниот лидер – ајатолах Али Камнеи.
XS
SM
MD
LG