Достапни линкови

Целта обединување на Албанците во една држава


Албанската Национална Армија денеска и официјално со соопштение број 16 ја презема одговорноста за убитвото на двајцата полицајци резервисти во Гостивар, како и претхоните напади врз касасрната Илинден на 16 август и нападот во Сарај на 10.

Целта на овој напад претходните како и идните напади кои ќе ги изедеме стои во соопштението на Т.Н. АНА е соединување на Албанците во една држава.

Министерството за внатрешни работи сионоќа соопшти дека организаторите на нападот се уапсни

„Ги знаеме организаторите на овој гнасен чин, ги знаеме исто така и извршителите. Полицијата приведе две лица за кои се сомнева, позадината е длабоко политичка, бидејќи ние се наоѓаме во време на избори а на некој сигурно оваа македонска демократија, овие избори не му одговараат.“

изјави министерот Љубе Бошковски .

Додека во соопштението на АНА стои – Ги демантираме информациите на славо македонската полиција дека наводно ги уапсила напаѓачите кои биле од Косово, ниту еден член на нашите единици не е уапсен, а и доколку бидат уапсени никогаш нема да ја прекинеме ослободителната борба за национално единство.

Со отворено писмо до американскиот претседател Џорџ Буш, државниот секретар Колин Пауел, генералниот секретар на НАТО Џорџ Роберстон и преставникот за надворешна политика и безбедост Хавиер Солана се обрати и Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети која поради безбедносни причини, односно по убиството на двјацата полицајци во Гостивар го откажаа за вчера закажаниот предизборен митинг во Скопје. Во писмото стои клучна определба на ДУИ е употреба на демократски средства за остварување на политички цели предупредувајќи:

„Ние ви ставаме до знаење дека во иднина нема да прифатиме било какви саботажи, притисоци, апсења и закани за апсења, саботирања по медиумите и ве повикуваме вас, почитувани екселенции, да го употребите вашиот авторитет и авторитетот на институциите што ги водите над креаторите на инцидентите во Македонија, со цел спасување на мирот постигнат досега како предуслов за зачувување на стабилноста и демократијата во земјата и во регионот.“

изјави портпаролот Агрон Буџаку.
XS
SM
MD
LG