Достапни линкови

Кина: Вонредна состојба поради поплавите во провинцијата Хунан


Кина прогласи вонредна состојба во провинцијата Хунан каде што повеќе од 100 лица загинаа од поплавите. Како што јавуваат агенциите, состојбата била критична околу езерото Донтинг во чија близина се наоѓа градот Јејуанг во кој живеат 600 илјади жители. Од поплавите во подрачјето се загрозени 10 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG