Достапни линкови

Блиски Исток: Хамас и Исламски Џихад го отфрлија делумното повлекување на израелските сили


Милитантните палестински групи Хамас и Исламски Џихад го отфрлија договорот за делумно повлекување на израелските сили од палестинските територии, заканувајки се дека ќе продолжат со нападите против Израелците. Палестинските власти и Израел постигнаа согласност за повлекување на израелските трупи од Газа и од Витлеем, а Палестинците се обврзаа да преземат засилени мерки за спречување на терористичките напади.
XS
SM
MD
LG