Достапни линкови

Москва: Референдум за унија меѓу Русија и Белорусија во март догодина


Создавање Унија меѓу Русија и Белорусија беше главна тема на денешната средба во москва на претседателите на двете земји. Разговарано е за одржување референдум во март идната година на кој граѓаните на Русија и Белорусија ќе се изјаснат за унијата. Веднаш потоа се предвидени и избори за заедничкиот парламент. Рускиот претседател владимир Путин на средбата со Лукашенко предложил и воведувањето заедничка валута да биде реализирано, за две години, една година порано од предвиденото.
XS
SM
MD
LG