Достапни линкови

Брисел: ЕУ ги отфрли критиките на САД


Европската Унија ги отфрли американските критики поради барањето земјите кандидати за членство да не потпишуваат билатерален договор со САД за имунитет на американските војници пред меѓународниот кривичен суд. Претходно директорот на Хјуман Рајтс Воч Кенет Рот побара од земјите во светот да му се спротивстават на , како се наведува, уценувањето на Вашингтон за воена помош во замена за потпишување договор за имунитет. Ваков договор досега потишаа само Израел и Романија.
XS
SM
MD
LG