Достапни линкови

Колумбија: Прогласена вонредна состојба


Новиот претседател на Колумбија Алваро Урибе денеска прогласи вонредна состојба во земјата поради ескалацијата на насилствата во кои само во последните 5 дена загинаа над 100 луѓе. Воведени се и нови даноци од кои треба да се финансира армијата за да може да се справи со левичарските и пара-милитантните герилци.
XS
SM
MD
LG