Достапни линкови

Обсервер: Нафтата причина за напад на САД на Ирак


Нафтата е една од клучните причини поради кои Вашингтон подготвува воена операција против Ирак - пишува денеска британскиот неделник Обсервер. Претпоставката дека инвазијата врз Ирак ќе го стабилизира Блискиот Исток и на Запад ќе му овозможи лесен пристап до нафтата во Ирак е опасно поедноставување - оценува Обсервер.
XS
SM
MD
LG