Достапни линкови

ОН: Усвоена резолуција за повлекување на израелските сили од палестинските градови


Генералното собрание на Обединетите Нации усвои резолуција со која се бара повлекување на израелските сили од палестинските градови. До ова дојде по усвојувањето на извештајот за случувањата во бегалскиот камп Џенин по влегувањето на израелската армија, во кој двете страни се обвинуваат за насилство. Против резолуцијата гласаа 4 земји, меѓу кои и Соединетите Американски Држави.
XS
SM
MD
LG