Достапни линкови

Хирошима: 57 години од фрлањето на атмомската бомба


Јапонија денеска ја одбележува 57 годишнината од фрлањето на атомската бомба врз Хирошима. На церемонијата во спомен на 140-те илјади загинати ќе присуствува и јапонскиот премиер Јуниширо Куизуми. Слична церемонија ќе се одржи и в петок во Нагасаки, вториот град каде Американците фрлија атомска бомба на крајот од втората светска војна.
XS
SM
MD
LG