Достапни линкови

Шпанија: ЕТА обвинета за експлозијата на бомба во Санта Пола


Шпанскиот министер за внатрешни работи Анхел Асебес ја обвини Баскиската сепаратистичка организација ЕТА за експлозијата на автомобил бомба во Санта Пола при што загинаа две лица, а 30 беа повредени. Се проценува дека од 1968 година ЕТА има убиено над 800 луѓе.
XS
SM
MD
LG