Достапни линкови

Анкара: Усвоени пакетот реформи за приближување кон ЕУ


Турскиот парламент го усвои пакетот-реформи со кои земјата се приближува кон стандардите на Европската Унија. Меѓу усвоените мерки е и укинувањето на смртната казна, како и дозвола за радио и телевизиска програма на јазикот на Курдите. Европската Унија побара реформите да бидат усвоени и спроведени пред да ги започне преговорите со Анкара за можно членство на земјата во Унијата.
XS
SM
MD
LG