Достапни линкови

Грузија: Чеченските сепаратисти од есен ќе мора да ја напуштат земјата


Чеченските сепаратиски стационирани на северот од Грузија до есен ќе мораат да ја напуштата земјата, изјави грузискиот председател Едвард Шеварнадзе. Присуството на чеченските бунтовници во Грузија резултираше со бомбардирање на нивните бази од страна на Русија што пак отвори спор меѓу Мосва и Тбилиси. Во меѓувреме Вашингтон најави помош од 10 милиони долари за јакнење на границата на Грузија со Чеченија.
XS
SM
MD
LG