Достапни линкови

Србија: Албанските партии со мнозинство во Бујановац и Прешево


На вонредните локални избори во прешевската долина на југот од Србија, според сеуште неофицијалните резултати, албанските партии освојија мнозинство во општинските органи на Бујановац и Прешево, додека во Медвеѓа српската коалиција. Ова го соопшти независниот Центар за слободни избори и демократија врз основа на 98 насто обработен гласачки матерјал. Мисијата на Обсе соопшти дека изборите генерално минале во согласност со меѓународните стандарди.
XS
SM
MD
LG