Достапни линкови

ОН: Усвоен пактот за забрана на тортурата


Наспроти противењето на Соединетите Американски Држави Обединетите Нации го усвојиjа нацрт пактот за забрана на тортурата. Со него се предвидува представниците на Светската Заедница да можат да вршат инспекции на затворите како на пример оној што се наоѓа во америчката воена база Гватенамо на Куба каде се затворени талибанци и членови на Ал-Каеда. Обидот на САД да го блокираат нацрт-пактот не успеа.
XS
SM
MD
LG