Достапни линкови

ОН: Осуда на нападот на Израел


Советот за безбедност на Обединетите Нации го осуди израелскиот напад врз Газа во кој е убиен лидерот на военот крило на Хамас, но и 14 цивили, а 145 се ранети. Дебатата во Советот беше посветена на барањето на арапските земји за изгласување резолуција со која од Израел би се побарало повлекување од окупираните територии. Советот не ја усвои резолуцијата иако е оставена можноста таа повторно да се најде на дневен ред.
XS
SM
MD
LG