Достапни линкови

ОН: Помалку од половина земји членки се демократски


Помалку од половината земји-членки на Обединетите нации би можеле да се наречат демократски – се наведува во годишниот извештај на Програмата за развој на Светската организација. Во извештајот објавен денеска во Манила се наведува дека 106 од вкупно 190 земји не ги исполнуваат критериумите за демократија- почитување на човекови права, слобода на изразување и независно судство. Истовремено, повеѓе од 40 земји, со 28 насто од вкупната популација на светот, не можат да ги победат сиромаштијата и недостаток од храна.
XS
SM
MD
LG