Достапни линкови

Кипар: Прослава и жалење на поделениот остров


Со голема воена парада кипарските Турци денеска ја одбележаа 28-годишнината од инвазијата на северниот дел од островот. Истовремено од другата страна со црковните камбани и сирени кипарските Грци го изразија своето жалење поради поделбата на островот. Лидерот на кипарските Турци Рауф Денкташ сеуште не се одзва на повикот на кипарскиот претседател Глафкос Клеридис за обединување на островот пред неговото можно влегување во Европската Унија 2004-тата.
XS
SM
MD
LG