Достапни линкови

Белград: Посета на Карла дел Понте


Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте денеска во посета на Југославија. Според најавите од Хаг дел Понте во белград ќе ја донесе точната адреса на која се наоѓа поранешниот командант на Војската на република Српска Ратко Младиќ. Ова откако властите во Белград упорно ги отфрлаа барањата на Хаг да го предадат Младиќ со ставот дека немаат информации каде тој се наоѓа. Според хашкиот трибунал поранешниот командат Младиќ е во Србија заштитуван од југословенските власти.
XS
SM
MD
LG