Достапни линкови

Њујорк: Четворката подджа формирање палестинска држава


Дипломатската четворка за Блискиот исток ја потврди подршката за основање палестинска држава во наредниве три години, но остана поделена околу идната улога на палестинскиот лидер Јасер Арафат. По средбата во Њу Јорк , преставници на Обединетите Нации , Европската Унија и Русија , изјавија дека го признаваат Арафат за легитимен лидер на палестинскиот народ . Но американскиот државен секретар Колин Пауел изјави дека не е постигнат договор за улогата на Арафат.
XS
SM
MD
LG