Достапни линкови

Ритер: Нема доказ за поврзаност на Хусеин со терористите


Поранешниот главен инспектор на Обединетите Нации за контрола на вооружувањето во Ирак Скот Ритер изјави дека не постои ниту еден доказ за поврзаноста на ирачкиот претседател Садам Хусеин со терористички групи , која би ја оправдала интервенцијата против оваа земја. Ако некој може да изнесе доказ основан врз конкретни елементи дека режимот на Садам Хусеин е поврзан со мрежата Ал Каида на Осама Бин Ладен или некоја друга исламистичка терористичка организација , тогаш Ирак преставува закана, изјави Ритер.
XS
SM
MD
LG