Достапни линкови

Лондон: Формиран воен совет за соборување на Садам Хусеин


Ирачките офицери во егзил и претставниците на опозицијата во Лондон формираа така-наречен воен совет кој треба да работи врз соборувањето на претседателот Садам Хусеин. Главна задача на овој воен совет ќе бида да управува со воените дејствија во процесот на промена на режимот во Багдад, изјави генерал Тафик ал Јасири. Советот е формиран по три-дневните разговори што беа организирани на повик на опозиционата Ирачка национална коалиција.
XS
SM
MD
LG