Достапни линкови

Јапонија: Неуспешен тест на суперсоничен авион


Првиот тест на суперсоничниот авион од најнов тип произведен во Јапонија, денеска заврши со спектакуларен пад на австралиската пустина соопшти лансирачката екипа. Моделот на таканаречениот Десетти суперџет, кој може да лета на иста висина како и Конкордот но дава пати подолго и со три пати повеќе патници, се урна само неколку секунди по полетувањето во местото Вумера, изјави портпаролот на вселенската воздушна лабораторија на Јапонија.
XS
SM
MD
LG