Достапни линкови

ОН: Изгласана резолуција за мировниците од САД


Советот за Безбедност на Обединетите Нации синоќа едногласно ја изгласа Резолуцијата со која американските војници за една година се изземаат од јурисдикцијата на Меѓународниот кривичен Суд, со што е остранета заканата за вето од Соединетите Држави на мировните мисии на Обеиднетите Нации во светот. Соединетите Американски Држави ја поздравија одлуката на Советот за Безбедност, а приврзаниците на судот велат дека со оваа одлука не се крши Римската спогодба за негово основање.
XS
SM
MD
LG