Достапни линкови

Косово: Реџепи ја предупредува меѓународната полиција


Косовскиот премиер Бајрам Реџепи коментирајќи го неодамнешното апсење на неколкумина проранешни припадници на ОВК и Косовскиот Заштитен Корпус и порача на меѓународната полиција на УНМИК да не ги пречекорува овлaстувањата. Поради начинот на кој акцијата беше спроведена во присуство на жените и децата на уапсените ние упативме протест изјави Реџепи на прес конференција додавајки дека зад апсењето се кријат политички конотации, обвинувајќи го УНМИК дека намерно ја спровел акцијата пред локалните избори закажани за октомври.
XS
SM
MD
LG