Достапни линкови

ОН: До понеделник решение за меѓународниот суд за воен криминал


Советот за Безбедност на Обединетите Нации до понеделник треба да донесе решение за спорот околу надлежностите на постојаниот меѓународен суд за воен криминал, односно за барањето на Вашингтон за имунитет на американските војници и персонал кој учествува во мировните мисии. Обединетите Нации ја објавија листата од 76 земји кој досега го ратификувале договорот за меѓународниот суд за воен криминал.
XS
SM
MD
LG