Достапни линкови

Кина: 50 илјади работници загинале на работа за шест месеци


Повеќе од 50 илјади кинески работници настрадале во несреќи на работните места во првата половина на оваа година, објавија денеска кинеските весници .Вкупно настрадале 53 илјади и 302 работници а во овој биланс спаѓаат и жртвите на неодамнешните експлозии во рудниците, прецизира дневниот весник на англиски јазик Чајна Дејли повикувајки се на изјава на официјален преставник на национолното биро за безбедност на работното место Ванг Санд Јенг.
XS
SM
MD
LG