Достапни линкови

Њујорк Тајмс: План на САД за инвазија врз Ирак


Нацрт американскиот план за инвазија врз Ирак предвидува напади од повеќе правци на неколку десетина илјади спеијалци и војници најверојатно од Кувајт пишува денеска Њујорк Тајмс. Повикувајки се на извор кој бил запознаен со документот, весникот наведува дека планот кој се држи под ознаката најголема државна тајна предвидува здружен напад на воздушните, копнените и поморските сили од три правци во рамките на кампањата за остранување од власт на ирачкиот претседател Садам Хусеин.
XS
SM
MD
LG