Достапни линкови

Виена: Преговори ОН-Ирак за враќање на инспекторите


Во седиштето на Обединетите Нации во Виена денеска започнаа дво-дневните преговори на делегациите на Обединетите Нации и Ирак за враќањето на меѓународните инспектори за контрола на вооружувањето во таа земја. Делегацијата на Обединетите Нации ја предводи генералниот секретар Кофи Анан а ирачката министерот за надворешни работи Надџи Сабри. Се работи за трета руна преговори од која Обединетите Нации очекуваат решавање на проблемот околу враќањето на инспекторите кои беа принудени 1998 година да го напуштат Ирак.
XS
SM
MD
LG