Достапни линкови

Љубљана: Словенечката влада ќе купи поефтин авион


По жестоката јавна критика, владата на словенечкиот претседател Јанез Дрновшек ги откажа плановите за купување скап авион. Наместо тоа, како што соопшти владата, ќе биде купен авион што е седум милиони долари поевтин од планираниот Фалкон две илјади кој чини дваесет и осум милиони долари. До оваа одлука дојде веднаш откако Дрновшек соопшти дека ќе се кандидира за претседателските избори најавени за ноември годинава.
XS
SM
MD
LG