Достапни линкови

Тирана: Алфред Мојсиу нов претседател на Албанија


Албанскиот парламент синоќа го избра Алфред Мојсиу поранешен министер за одбрана , за нов шеф на државата . Од вкупно 134 присутни пратеници 97 гласаа за , 19 беа против додека 14 гласаа воздржано . Мојсиу ќе го замени досегашниот претседател на Албанија Реџеп Мејдани а претседателскиот мандат трае пет години .
XS
SM
MD
LG