Достапни линкови

Њујорк: 50-тина волонтери ќе патролираат во евресјките квартови


Околу 50 вооружени волонтери ке започнат да патролираат во еврејските квартови во Бруклин во Њу Јорк поради заканите за напади врз еврејските училишта и синагоги, изјави тамошниот рабин. Рабинот Јаков Лојд, кој во 1995 година ја формираше еврејската група за одбрана, уште на почетокот на месецов најави сличен план, чије спроведување беше одложено поради предупредувањето на Нујоршката полиција дека станува збор за нелегална постапка.
XS
SM
MD
LG