Достапни линкови

Фон Крамон: Тачи добро да размисли дали ќе ја распушти Владата


Косовскиот претседател Хашим Тачи на средба со Албин Курти

Известувачката на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон, му порача на претседателот на Косово, Хашим Тачи, да размисли двапати дали е мудро да ја распушти актуелната влада.

„Во кризно време е потребна функционална влада. Не играјте си со Уставот додека народот умира. Тоа е мојот совет“, напиша Виола фон Крамон на својот профил на Твитер.

Таа ја поздрави одлуката на приштинската влада за укинување на таксите за производи од Србија и од Босна и Херцеговина. Официјален Белград изрази незадоволство од ваквата делумна одлука, зашто, како што информираат српските медиуми, Приштина високите царини ги заменила со реципрочни мерки.

XS
SM
MD
LG