Достапни линкови

Тајландски град на макаки


Тајландски град на макаки
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

Градот Лопбури во Тајланд има неконтролирано население на макаки мајмуни. Последната кампања за стерилизација била спроведена пред три години, но оттогаш двојно е зголемен бројот на макаките. Околу 6 илјади живеат во близина на храмот, а новите власти се обидуваат да ја вратат контролата со стерилизација на 500 мајмуни. Локалците секојдневно се во конфликт со макаките, кои го расфрлаат ѓубрето, влегуваат во продавници, во домови...

XS
SM
MD
LG