Достапни линкови

Смрт на девојка го сврте вниманието кон домашно насилство во Узбекистан


Смрт на девојка го сврте вниманието кон домашно насилство во Узбекистан
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Муклиса Кадамбаева, 19 годишна девојка од Узбекистан, била најдена мртва откако нејзините родители велат дека била малтретирана од семејството на нејзиниот сопруг. Родниите на сопругот на жртвата велат дека се обесила. Овој случај привлече внимание кон домашно насилство во Узбекистан, каде овие дела најчесто се сметаат за приватност и ретко се осудувани.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG