Достапни линкови

Си Џипинг во посета на Грција


На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Кина, Си Џинпинг, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе има средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

Паралелно, планирано е да го посети седиштето на кинеската компанија COSCO на атинското пристаниште Пиреас, но и музејот на Акропол. Претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, во интервју за кинеската телевизија CCTV вели дека посетата на Си Џинпинг на Атина означува нов период во односите меѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG