Достапни линкови

„Родени сме еднакви и сите сакаме фудбал“


„Родени сме еднакви и сите сакаме фудбал“
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Од 1981 година на жените во Иран им е забрането да присуствуваат и да гледаат фудбалски натпревари. Според религиозните конзервативци, жените треба да се заштитени од вулгарниот јазик на играчите и поради нивните кратки панталони. Неодамна, навивачка позната како „Сина девојка“, се самозапали оти доби 6 месечна затворска казна за присуство на натпревар во Техеран. Фудбалскиот тим од овој град Естеглал и ФИФА побараа да се тргне забраната за присуство на жени на фудбалски наппревари.

XS
SM
MD
LG