Достапни линкови

Човек плашел патници во авион дека има коронавирус, па го уапсиле


Илустрација: Лекари во заштитна облека

Канаѓанец на летот од Торонто до Јамајка ги излажал другите патници дека е заразен со коронавирус, по што авионот се вратил назад, а човекот бил уапсен, соопшти денеска канадската полиција.

Инцидентот се случил вчера во авион на компанијата ВестЏет ерлајнс со 243 патници на летот од Торонто до Монтего Беј.

„Човек предизвикал вознемиреност во авионот, велејќи дека бил во Кина и има коронавирус“, рече Сара Патен, портпаролка на полицијата во градот Пил, во близина на меѓународниот аеродром Пирсон во Торонто.

По слетувањето на авионот, 29-годишниот патник биле прегледан, по што е утврдено дека нема коронавирус. Тој бил уапсен и обвинет за доведување во заблуда.

Една од патничките во авионот рекла дека човекот си правел селфи на летот и соопштил дека го има вирусот. Стјуардесата веднаш му дала маска и ракавици и го сместила во задниот дел на авионот. Капетанот им кажал на патниците дека смета дека се работи за измама, но оти мора да се врати во Торонто.

Компанијата ВестЏет се извини за инцидентот за кој го обвини патникот.

XS
SM
MD
LG