Достапни линкови

Платежните картичи во јуни-јули, ќе важат само за купување


Министерката Нина Ангеловска

Платежните картички и средствата граѓаните очекуваме да ги добијат во периодот јуни-јули, како што стои во пакетот, додека ваучерите за туризам граѓаните би ги добиле јуни, најдоцна јули, а предвидено е да се користат до крајот на 2020 година, соопшти денеска на прес-конференција министерката за финансии Нина Ангеловска.

Таа додаде дека уредбите за користење на овие мерки се очекува да бидат доставени и усвоени до крајот на следната недела.

„Електронски платежни картички ќе бидат сетирани така што нема да може да се подигнуваат средства од банкомати и ќе бидат исклучиво наменети за купување домашни производи, додека со МИОА се работи на тоа секој граѓанин да може со впишување на матичниот број да провери дали и колку му следува финансиска поддршка“, појасни министерката Анегловска.

XS
SM
MD
LG