Достапни линкови

Не паничете, има доволно залихи, тврди министерот Бектеши


Скопје, 16 март 2020 година

Сите супермаректи и дистрибутери имат доволно залихи, посебно на основните производи. Нема место за паника. Ни останува да бидеме свесни и да се грижиме за здравјето на граѓаните, но и на вработените во маркетите, соопшти министерот за економија Крешник Бектеши по денешниот работен состанок со сопствениците на најголемите супермаркети.

„Има гужви во маркетите. Ги повикувам граѓаните разумно да купуват, а маркетите да направат планови за да им излезат во пресрет на потрошувачите“, истакна Бектеши по состанокот во Министерството за економија, на кој беа и дистрибутерите на храна, како и директорот на Пазарниот инспекторат.

Владата на синоќешната седница донесе Одлука за замрзнување на цените на основните продукти: леб, сол, масло, млеко и млечни производи, јајца, брашно, месо, тестенини, лекови и дезинфекциски средства со состојба на денот на прогласување на пандемијата од Светската здравствена организација (СЗО), освен за оние за кои има доказ дека се зголемени влезните фактури.

XS
SM
MD
LG