Достапни линкови

Мета повикува на обединет фронт во Албанија


Албанскиот претседател Илир Мета повика на пристапување кон граѓанските движења, што се формираат низ целата земја за да се создаде обединет фронт за возобновување на демократијата преку слободни и фер избори, јави МИА од Тирана.

Преку објава на Фејсбук, Мета го повикува народот да застане во одбрана на демократијата и „да ја урне тиранијата“.

„Мај е посебен месец за одбележување на револтот против најбруталната диктатура што Европа ја познава за половина век. Затоа, ние им оддаваме почит на луѓето од Ќаф Бар и Спач, двата најстрашни затвори, кои се осмелија да застанат и да се борат за својата слобода и права, давајќи ги своите животи. Тие го разбија митот за неповредливоста на криминалниот режим и покажаа дека не може да се биде вечен“, напиша Мета.

XS
SM
MD
LG