Достапни линкови

Лето на Северен пол


Лето на Северен пол
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:45 0:00

На рускиот мразокршач „50 години победа“ му беа потребни три и пол дена за да помине 2400 километри до Северниот пол од Мурманск, базата на руската северна флота. Патувањето е можно само во лето. Тогаш ледената покривка е најтенка, а климатските промени од година во година го прават патувањето полесно. Ледената покривка на Арктикот сега е пет до седум пати потенка отколку во 1980 -тите, според извештајот на рускиот метеоролошки институт „Росгидромет“, објавен во март.

Категории

XS
SM
MD
LG