Достапни линкови

ЗНМ: Бараме истрага за навредите на Стефчо Јакимовски за новинарот Чомовски


Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро ја осуди реакцијата на лидерот на ГРОМ, Стефчо Јакимовски, и најави дека ќе поднесе барање до секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР за спроведување на соодветна истрага за „навредите на Јакимовски кон новинарот Горазд Чомовски“.

„Каква дрскост од оној Алија Малишановиќ – Горазд Чомоски. Кај нас во село велат видел на таквото урда па веднаш ќе прави бачило. Со направени неколку интервјуа си помисли кој знае кој е. Зошто е тоа така? Па затоа што е во друштво на арогантната власт што би рекле со Крокодилите. За жал со своето фациче наликува на жаба која се наоѓа меѓу очите на крокодилот и се поистоветува со него. Кога тој ќе ја отвори устата и кутрата жаба ја отвора мислејќи дека и таа ќе голтне голем плен, мислејќи дека и таа е крокодил. Во право се кога велат дека образованието ни ја уништува амо образовната, но не и воспитната компонента. Универзитетот дава образование, но не и култура и воспитување. Воспитувањето го даваат родителите. Онакво арогантно однесување со одбивање да се извини на повозрасен Господин од него, универзитетски професор и лидер на опозицијата и тоа во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ е незапамтено. Му честитам на Христијан на смиреноста, инаку малиот заслужи да го фати за прчестите ушиња малку да го поподигне и така на прсти да го исфрли во ходникот како што некогаш правеа учителите“, напиша Јакимовски на Фејсбук, по интервјуто на Чомовски со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Според соопштението на ЗНМ, „со повици за насилство, како овој на Јакимовски, може да се мотивира дел од партиското членство да посегне по безбедноста на новинарите“.

XS
SM
MD
LG