Достапни линкови

Забрана за влез на товарни возила во Грција поради очекувано невреме


Илустрација: Камион во снег

Грција забрани влез на сите товарни моторни возила на нејзина територија, поради најавата за лоши временски услови. Забраната ќе стапи на сила утре наутро во 5 часот, а ќе трае до 6 јануари во 24 часот, информира МВР, според добиените информации од грчките власти.

„Се воведува забрана за влез за сите товарни моторни возила во Република Грција, и тоа на граничните премини „Богородица“, „Стар Дојран“ и „Меџитлија“, со можност за нејзино продолжување“, соопшти МВР.

Како што е наведено во известувањето од грчките служби, причина за забраната е најавата за лоши временски услови во споменатиот период, со можност за невреме проследено со обилни врнежи на снег.

XS
SM
MD
LG