Достапни линкови

Жените жртви на војната во Етиопија: Преживеани, а без живот


Жените жртви на војната во Етиопија: Преживеани, а без живот
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Стотици жени и девојки во етиопискиот регион Тиграј пријавиле брутални силувања од војници во војната која сè уште трае, и покрај минатонеделното повлекување на владините трупи. Како што објави Хедер Мурдок од Гласот на Америка од Мекел, жртвите на силување кои се охрабриле да зборуваат се само мал процент од жените и девојчињата кои имале такво искуство. Заробени во воените зони, исплашени од стигма или повторно силување, многу жени избираат да молчат.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG