Достапни линкови

Дронови против маларија


Дронови против маларија
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Научници во Занзибар тестираат нова технологија во борбата против маларија, болест со која годишно се заразуваат 219 милиони луѓе. Тие со дронови прскаат безбоен, течен раствор врз оризовите полиња, сакајќи да создадат слој на површината од водата што ќе ги спречува комарците да испливаат.

Категории

XS
SM
MD
LG