Достапни линкови

Гласот на младите погласен со Награда за мир


Гласот на младите погласен со Награда за мир
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

Скопски средношколец лани беше дел од меѓународно жири, кое одлучуваше за прво доделување на светската Награда за мир од рагионот Нормандија. Наградата се доделува на млади кои прават значајни промени во општеството. Стефан Митиќ од гимназијата „Орце Николов“ вели дека наградата им овозможува на младите да го кренат својот глас. Тој е дебатер во Младински образовен форум, новинар во средношколскиот весник „Медиум“ и Радио МОФ, амбасадор на проект за читање книги на деца во градинки и основни училишта, организатор на „Orce Talks“... Што има да порача активистот Митиќ?

Категории

XS
SM
MD
LG