Достапни линкови

Во верижен судир во Антверпен имало 115 луѓе во возилата, еден загинат


Илустрација: Тунел

Еден човек загина денеска, а 49 се повредени, од кои пет потешко, во верижен судир во тунел на обиколницата околу белгискиот град Антверпен, соопштија властите.

Во возилата кои учествувале во судирот имало 115 луѓе.

Се судриле два автобуси, три камиони и еден автомобил во кој загинал патникот.

Сè уште не е позната причината за несреќата, која се случила околу 13:30 на обиколницата на пат кон Холандија.

Поради судирот, автопатот во близина на пристаништето, кој масовно се користи, беше затворен во двата правци.

XS
SM
MD
LG