Достапни линкови

Велика Британија ги повика своите државјани да ја напуштат Кина


Илустрација

Британските власти денеска побараа од своите државјани, кои моментално се во Кина, да ја напуштат земјата доколку се во можност, поради ширењето на новиот коронавирус од кој досега се заразени над 20 илјади луѓе.

Според британското Министерство за здравство, во Кина има околу 30 илјади британски државјани.

Во Велика Британија се регистрирани два случаи на зараза со новиот коронавирус.

Шефот на британската дипломатија Доминик Раб рече дека властите работат на враќање на Британците кои се наоѓаат во провинцијата Хубеј или во градот Вухан, каде што изби епидемијата на вирусот.

Досега во земјата се вратени 94 Британци, додека 14 се префрлени на Нов Зеланд.

Вирусот досега се прошири во околу 20 земји, а повеќе од 20 илјади луѓе се заразени. Во континенталниот дел на Кина вирусот уби 425 луѓе, една жртва има во Хонгконг и една на Филипини.

XS
SM
MD
LG