Достапни линкови

logo-print

САД бараат од своите граѓани да ја напуштат Сирија


Стејт Департментот побара поголемиот дел од персоналот на американската амбасада во Сирија да ја напушти земјата поради страхувањата од ескалација на судирите меѓу владините сили и анти-владините демонстранти. Исто така е упатено предупредување до американските граѓани да не патуваат во Сирија, а оние што се таму, да ја напуштат земјата, додека е тоа можно. Најмалку 39 лица биле убиени, а 70 повредени вчера во градот Дера откако војската отворила оган врз демонстратните. Во разбивањето на демонстрантите за прв пат биле употребени и тенкови.
XS
SM
MD
LG